Szkło hartowane nowej generacji 17


Spread the love

Szkło hartowane nowej generacji, o co chodzi?

 

Od jakiegoś czasu producenci smartfonów „uszczęśliwiają” nas ekranami z zaokrąglonymi brzegami, nie chodzi by najmniej o ekrany typu „Edge” w Samsungach, a o zwykłe jakby się wydawało płaskie ekrany. Taki kształt ekranów spotkać można w wielu popularnych modelach różnych firm jak: Samsung, Huawei, Sony, LG, czy iPhone.

Dla niektórych użytkowników taki wygląd ekranu może być atrakcyjniejszy niż zwykły płaski ekran (chociaż nie każdemu to odpowiada). Problem pojawia się w przypadku chęci zabezpieczenia ekranu przed zarysowaniem, czy zbiciem.

Zakładając szkło hartowane na taki ekran, jest ono mniejsze i nie sięga brzegów ekranu, inaczej szkło unosiło by się nad ekranem w miejscu gdzie jest zaokrąglony. To tak naprawdę nie jest największym problemem, problemem jest większe niż by się wydawało „zaokrąglenie” brzegów ekranu, a co za tym idzie niedoklejanie się w tym miejscu szkła hartowanego. Nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, zakrzywienie zaczyna się na teoretycznie płaskiej powierzchni. Efekt takiej sytuacji widać na poniższym zdjęciu.

 

Efekt niedoklejonego szkła hartowanego starej generacji

Efekt niedoklejonego szkła hartowanego starej generacji

 

Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to szkło jest osłabione w tych miejscach gdzie nie dolega i szybciej ulega pęknięciu. W sieci na forach o tematyce GSM, można wiele poczytać o tym problemie, chociażby tutaj na forum android.com.pl: Szkło Hartowane – odkleja się na bokach.

 

Ekran ekranowi nierówny

 

Co ciekawe ekrany w różnych egzemplarzach danego modelu nie są równe! Często zdarzało nam się zakładać szkło na telefon i taki efekt był tylko po jednej stronie ekranu. Bywało też że klient przyniósł nam dwa takie same telefony do naklejenia szkła i w jednym szkło nakleiło się idealnie, a w drugim efekt był jak na powyższym zdjęciu.

 

 

Szkło hartowane nowej generacji

 

Sytuacja wydawała się nie do obejścia, aż do momentu opracowania szkła hartowanego nowej generacji o bardziej elastycznych właściwościach.

 

 

Szkło hartowane nowej generacji

Szkło hartowane nowej generacji

 

Szkła takie o wiele lepiej radzą sobie z efektem „niedoklejonego szkła”, niż zwykłe szkła hartowane. Według naszego doświadczenia ponad 90% telefonów w których efekt ten występował przy zwykłych szkłach, po nałożeniu szkła nowej generacji, efekt ustępował całkowicie na całej powierzchni. Nawet tam gdzie krzywizna ekranu była bardzo mocna, szkła nowej generacji radziły sobie o wiele lepiej niż zwykłe szkła. Dla przykładu zamiast 5-10mm niedoklejonego zwykłego szkła, otrzymaliśmy efekt 1mm lub mniej niepożądanego efektu.

Szkła hartowane nowej generacji bardzo dobrze radzą sobie również z telefonami, które mają co prawda całkowicie płaskie ekrany, ale są nierówne (pofalowane, itp.). Do takich typowych przykładów należą: Huawei P9 lite, Huawei P8, czy LG X-Power. Przy naklejeniu zwykłych szkieł na takie telefony, powstawały jaśniejsze place (miejsca niedoklejenia szkła). Szkła nowej generacji ładnie układają się do nierówności i nie ma takich przykrych efektów.

Nadmienić jeszcze trzeba, że szkła nowej generacji mimo iż są elastyczne, to powierzchnie mają nadal twarde i odporne na zarysowania. Co równie ważne są mniej podatne na pęknięcia.