Dlaczego telefon rozładowuje się w samochodzie?


Spread the love

Dlaczego telefon mimo podłączonej ładowarki samochodowej rozładowuje się?

Efekt taki występuje mimo wskazywania przez telefon symbolu ładowania. Dzieje się tak zazwyczaj podczas korzystania z nawigacji, czy popularnego Yanosika.

 

Nawigacja

 

Odpowiedź jest prosta, prąd ładowania jest mniejszy niż wymaga tego telefon. Tak wiem, nie każdy zna się na prądzie i części czytelnikom nic to może nie mówić, dlatego wyjaśnię o co w tym chodzi od strony praktycznej i co może być tego powodem. Telefon do działania potrzebuje prądu, podstawowym źródłem prądu jest wbudowana bateria, jednak podczas podróży jeśli używamy nawigacji (wtedy jest zwiększone użycie prądu przez telefon), podłączamy go zazwyczaj pod ładowarkę samochodową, aby uniknąć szybkiego rozładowania baterii w telefonie.

Ładowarka musi być odpowiedniej mocy, inaczej wystąpi efekt rozładowywania telefonu mimo podłączonej ładowarki. Współczesne telefony to małe komputery i do swojej pracy zużywają więcej prądu niż telefony sprzed kilku lat, dlatego rozsądną mocą ładowarki przy używaniu nawigacji jest 2A (2000mA) przy standardowym napięciu 5V (o napięciach ładowarek napiszę dalej).

 

Ładowarka 2,1A

 

Wydawać by się mogło, że wszystko jest już jasne, otóż nie do końca. Sprawa jest prosta jeśli mamy ładowarkę za małej mocy, np. 1A (1000mA). A co jeśli mamy ładowarkę 2A a telefon dalej się nie ładuje? Powody mogą być dwa, oczywiście pomijam uszkodzenia sprzętu, itp.:

 

1. Nieprawdziwe parametry

Ładowarka nie musi mieć parametrów o jakich zapewnia nas producent na obudowie ładowarki, czy na opakowaniu. Często skuszeni ceną, kupujemy tanie ładowarki z internetu, giełd samochodowych, czy stacji benzynowych (chociaż tutaj nie zawsze bywa tanio), a jak wiemy jakość nie bardzo idzie w parze z niską ceną i producenci nadrabiają to podając nieprawdziwe, zawyżone parametry, oszukując nas przy okazji.

 

2. Nie odpowiedni kabel

Równie ważnym elementem ładowarki jest kabel!

 

Kabel do ładowarki

 

Tak, kabel też powinien być przystosowany do ładowania telefonu pod zwiększonym obciążeniem. O ile w ładowarkach zintegrowanych z kablem, producenci zazwyczaj stosują odpowiednie kable, to często problemem jest kabel podłączony do ładowarki z odczepianym kablem. Mimo użycia ładowarki 2A, z nieodpowiednim kablem telefon może się nie ładować podczas nawigowania.

 

Jaki kabel w takim razie należy użyć?

Kabel powinien być o odpowiednim przekroju (grubości) i nie chodzi bynajmniej o sam kabel, a o miedziane przewody wewnątrz kabla. Często kabel wydaje się masywny, ale same przewody wewnątrz są jak włos. Nie chodzi o to, że takie kable są do niczego, bo często nawet oryginalne kable mają cieniutkie przewody w środku, jednak stosowanie ich do telefonów pracujących pod dużym obciążeniem przynosi marny efekt. Nie bez znaczenia jest też długość kabla, im kabel dłuższy, tym potencjalnie będzie ładować telefon wolniej. Jednak jeśli kabel ma odpowiednio duży przekrój, jest to niezauważalne.

 

Quick Charge 2/3

Osobny temat to ładowarki ładujące w systemie Quick Charge 2, czy Quick Charge 3, zazwyczaj oznaczonych charakterystycznym symbolem w postaci błyskawicy.

 

Quick Charge

 

Różnica w stosunku do „zwykłych” ładowarek jest taka, że takie ładowarki ładują baterię wyższym napięciem i nawet przy prądzie ładowania mniejszym niż 2A, moc takich ładowarek jest większa. Zyskujemy wtedy szybsze ładowanie telefonu i w większości przypadków omijamy problem opisany powyżej. Niestety nie każdy telefon obsługuje taki system ładowania, na tą chwilę są to tylko flagowe modele popularnych marek.

 

Jaką ładowarkę i kabel kupić?

Podsumowując, na co zwrócić uwagę kupując ładowarkę samochodową?

  • Unikać bardzo tanich ładowarek, cudów nie ma, za 10zł nic dobrego nie kupimy.
  • Moc ładowarki powinna wynosić co najmniej 2A (2000mA).
  • Posiadacze telefonów z systemem ładowania Quick Charge 2/3 powinni rozpatrzyć zakup ładowarki pracującej w tych systemach, chociaż na zwykłej i mocnej ładowarce telefon też będzie się dobrze ładować.
  • Jeśli mamy ładowarkę z wyjściem USB, należy stosować kabel o dużym przekroju miedzianych przewodów. Bywa, że producenci informują na pudełku o szybkim ładowaniu kabla, jednak zazwyczaj takiej informacji nie ma, wtedy najlepiej zapytać o to kompetentnego sprzedawcę.

 

Jeśli nadal nie wiesz jaką ładowarkę kupić, zapraszamy do naszego sklepu, nasz sprzedawca doradzi najlepszą ładowarkę dla Twojego telefonu, lub po prostu napisz do nas.